KKK ehk Korduma Kippuvad Küsimused

KKK EHK KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

- KUI KAUA VÕTAB KAUBA KOHALETOIMETAMINE AEGA?
Tellimused komplekteeritakse tellimuse tegemisele järgmisel päeval ja väljastatakse kullerile. Kuller toimetab need Teieni 1-2 päevaga. Seega tellimuse tegemisest kuni kättesaamiseni läheb tavaliselt 1-4 tööpäeva.

- MILLAL VÕIB ILUTULESTIKKU KASUTADA?
Vastavalt Korrakaitseseadusele võib ilutulestikku kasutada järgnevalt: kui järgmine päev on tööpäev, siis kella 22ni õhtul ja kui järgmine päev puhkepäev, siis kuni keskööni. Keeld ei kehti aastavahetusel,  Vabariigi aastapäeval ja jaaniööl.

- KAS ILUTULESTIKU KASUTAMINE ON RAHA PÕLETAMINE?
Elades me paratamatult põletame raha ehk kulutame seda selle emotsiooni peale, mida soovime päeva lõpuks saada.  Kumb siis parem on,  kas 50 euroga ennast purju juua, pärast järgmine päev pead valutada või saada sama raha eest minuti emotsionaalset naudingut?

- KAS VASTAB TÕELE VÄIDE, ET AASTAVAHETUSEL JOOKSEVAD PALJUD KOERAD KODUST ÄRA?
Enamus koeri jookseb kodust minema, kui on jooksuaeg. Ilutulestik mõjub koertele kui äike.

- KAS ILUTULESTIKU MÜRA ON LIIGA SUUR?
Eestis ja Euroopa liidus müüdavad ilutulestikud peavad omama CE märki.
CE toodete turule laskmiseks on olemas Euroopa standardid.  Ilutulestiku standardid näevad ette heli, mis kindla vahemaapealt ei ületaks 120db. Iga ilutulestiku partiid, mis tehasest väljub, testitakse. Keskmiste  ilutulestiku patareide ja mänguilutulestiku heli on vahemikus 80-120 detsibelli.
Fakte helist: Eesti tööseadusandlus ütleb, et kui inimene viibib üle 4 tunni 85db või suurema heli vahetus läheduses, siis peab ta kasutama kaitsevahendeid. Seega lühiajaliselt või kaugemal olles ei pea isegi Eesti seaduste kohaselt olema kuulmise kaitsevahendeid.
Paljulapselise pere kodu helitase õhtuti ületab 100db; ööklubi muusika on keskeltläbi 110db,  rock kontsert 120db. 

- KAS ILUTULESTIK ON LINDUDELE KAHJULIK?
Briti Kuninglik Linnukaitseühing (RSPB) leiab, et ilutulestiku negatiivset mõju lindudele ei maksa ülehinnata, sest enamik lindusid mõistab ilutulestikku tavalise äikesetormina.

-KAS ILUTULESTIK REOSTAB ÕHKU (näiteks tahkete osakeste ning lämmastikdioksiidi ja vääveldioksiidi sissehingamine võib põhjustada hingamisteede probleeme)?
Eesti Keskkonnauuringute Keskuse õhukvaliteedi  osakonna juhataja Erik Teinemaa nendib, et kindlasti põhjustab pürotehniliste toodete kasutamine kahtlemata õhusaastet, kuid arvesse tuleb võtta, kas selline keskkonnaprobleem riivab avalikku huvi rohkem või vähem, kui ilutulestiku kasutamise piiramine.
Uusaastaööl tõusevad peente osakeste (tahmaosakesed, põlemata püssirohi jne), vingugaasi ja vääveldioksiidi tasemed võrreldes tavapärasega mõningal määral. Siiski ei ületata välisõhu seirejaamades nende ainete piirväärtusi.
„Õhusaastet põhjustavad ka näiteks kütmine puiduga ja transpordis kasutatavate sisepõlemismootorite heitgaasid. Kuna need toimuvad pidevalt, on võrreldes ilutulestikega tekkivate saasteainete kogused oluliselt suuremad. Samuti võib lühiajaliste õhusaastajatena nimetada jaanipäeva, jüriöö ja maipühade lõkkeid – ka nendel päevadel registreerivad Eesti välisõhu seirejaamad peente ja eriti peente osakeste kõrgendatud tasemeid,”

- KAS LASERSHOW ON PAREM KUI ILUTULESTIK?
Lasershow kahjulikkust ei ole uuritud piisavalt. Ka on teada, et laser võib olla silmadele kahjulik. Lasereid võib nimetada ka valgusreostuseks ja me ei tea näiteks, mis juhtub, kui lennuki piloot saab sellega pimestatud. Eestis on näiteks käsimüügil olevad laserid keelatud.
Laserit kui valgusallikat saab kasutada siis, kui on kuskile seda projekteerida. Nagu kinofilmile on vaja lina, on sama vaja ka laserile.
Laser versus ilutulestik on veel üks kõige suurem puudus: PUUDUB EMOTSIOON!!!!