Ilutulestikud ja -liigid

ILUTULESTIKUD JA -LIIGID

Traditsioonilised ilutulestikud

Traditsioonilist kõrget ilutulestikku näeme enamasti aastavahetusel ja suurüritustel. See on kõige vaatemängulisem ja suursugusem ilutulestik, kui kasutatakse suurekaliibrilisi tähepomme (palmid, ringid, pajud, krüsanteemid, vihm, pojengid jne). Vaheldusrikkust lisavad võimsad rooma küünalde, komeetide, miinide, lehvikute, vilede ja paukude seeriad. Efektsed värvilahendused avanevad kuni 300 meetri kõrgusel. Ilutulestik projekteeritakse erinevate osadena,  mida kogenud pürotehnikud ülitäpse ajastamisega omavahel kombineerivad. Valik sõltub kliendi soovidest ja ilutulestiku teostamise asukohast. Enamasti projekteeritakse ilutulestik kasvavas tempos s.t. tähepommide taevasse lendamise intervall väheneb. Finaalis kasutatakse sageli erinevaid kuldseid tähepomme.

 

Pulmailutulestikud

Pulmapäeva võib meeldejäävamaks muuta mitmel viisil.  Pulmaliste soove aimates oskame pakkuda erakordseid ja kordumatuid hetki. Ilutulestikku sobib alustada maapealsete efektidega- südamekujuline tulekiri, erinevatel kõrgustel värvilised tulerattad ja sädemeid purskavad vulkaanid. Taevalaotuses tulesära jätkub ja kulminatsiooniks soovitakse tihti näha maani langevat kuldset vihma. Kuldaväärt hetkede ajal võime taevasse lennutada ka punased südamed. Arvestame alati noorpaari soove ja võimalusi ning anname professionaalseid soovitusi kordumatu tuleetenduse loomisel.

Teie soovide kohaselt kasutame muinasjutuliste hetkede loomisel:
- põleva südame kujutist nii maa peal kui kõrgel taevas, 
- tulekirja nimede, soovide või südame kujuga,
- vulkaane (kuni 6 meetri kõrgused)
- õueküünlaid (teeäärte kaunistamine ja kujundite loomine),
- lõkkeid alustel,
- tulerattaid,
- koski,
- neiupõlve nime ärasaatmist raketi või kahuripauguga ehtsast kahurist,
- paberikahureid (konfetikahurit)
- tordivulkaane.

 

Sünnipäeva ilutulestikud

Hea võimalus on lisaks ilutulestikule üllatada sünnipäevalast umbes ühe minuti jooksul põleva tulekirjaga (näiteks PALJU ÕNNE JUHAN). Juubeli puhul võib tulekirjana lisaks sõnadele valmistada ka numbri. Tulekirja rõhutamiseks võib lisada veel erinevaid vulkaane ja tulerattaid. Ja lõpetuseks tellija soove ja asukohta arvestav ilutulestik.

 

Mõisailutulestikud

Mõisailutulestikud algavad asukoha avarat nähtavust silmas pidades maapealsete efektidega. Mõisaparkides kasutatakse lisaväärtusena elavat tuld, milleks on õueküünlad, tõrvikud ja tulealused. Veekogudele pannakse ujuma ujuvküünlad. Mööda mõisaparki jalutades loob õueküünalde kaunis tulekuma üleva meeleolu. Peoõhtu kulmineerub ilutulestikuga, kus kasutatakse vulkaane, miine, lehvikuid, rooma küünlaid, komeete ja lõpetuseks erinevaid tähepomme. Mõisailutulestik sobib pulmade, juubelite, lõpupidude, kokkutulekute jt pidulike sündmuste kaunistamiseks.

 

Ilutulestikud muusika saatel  (tulemuusikal või püromuusikal)

Sellele ilutulestiku liigile on antud erinevaid nimetusi aga kõikidel põimitakse ilutulestik ja muusika sajandiksekundi täpsusega ühiseks vaatemänguks. See on kõige töömahukam ilutulestiku liik, kus peamine ülesanne on täpsuse saavutamine. Arvuti teel juhtides avanevad valitud pürotehnilised efektid täpselt muusika taktis. Alguses loob ilutulestikumeister pürokoreograafia oma peas, visandab selle paberile või spetsiaalsesse tarkvaraprogrammi ja paneb muusika järgi sekundi murdosa täpsusega paika, millise noodi ajal konkreetne efekt taevas avaneb. Süütamise ajad arvutab programm. Selleks, et taevas pomm avaneks, tuleb iga pommi maapinnal eri ajal süüdata. Programm koosneb täpsete viiviste järjestusest (aeg süütamise ja plahvatuse vahel) mida iga pürotehniline efekt vajab. Programm võib välja arvutada, mis ajal pürokoreograafia igat efekti peab süütama, et see taevas täpselt soovitud hetkel avaneks. Tulemuusikali tuhandeid süütamisi kontrollib arvutiga juhitav süütamisseadeldis. Pürotehnik peab iga efekti traadiga süütamisüksusega ühendama, see korraldab ja käivitab süütamise. Suurte ilutulestike laskealal kasutatakse tuhandeid meetreid juhtmeid. Aastaid tagasi vajati nii palju juhet kui palju kordi oli vaja süüdata. Tänapäeval juhitakse kompleksselt raadio teel mitut tosinat efekti – juhtmeteta ja mitmete sadade meetrite kauguselt. Muusika saatel tehakse ilutulestikku enamasti kontsertidel. Arnika tulevõlurid tegid Tulemuusika 2009 üritusel ilutulestiku isegi kontserdil esinevate lauljatega sünkroonis.

 

Siseilutulestikud

Siseilutulestik kaunistab ruumides toimuvaid üritusi. Turvalisuse nõudeid järgides ei ole ohtu läheduses viibivatele inimestele ega esemetele. Pürotehnik kasutab kontsertidel, etendustel, avamistel, autasustamistel või karnevalidel spetsiaalseid ruumis kasutamiseks mõeldud vahendeid. Valikus on erineva kestvuse ja kõrgusega vulkaanid, tulesambad, fontäänid, välgud, leegid, sädemepilved, kosed, paugud ja suitsud. Mugav on ilma pürotehniku abita kasutada ka paberikahurit. Olulise hetke rõhutamiseks on kuldseid, hõbedasi ja värvilisi paberitükke tulistavad lihtsalt kasutatavad paberikahurid.

 

Päevane ilutulestik (mascleta)

Nagu nimigi ütleb tehakse seda ilutulestikku päeval. Valge aja tõttu kasutatakse selle hispaaniapärase ilutulestiku tegemisel erineva helitugevusega pauke, vilesid, praginaid, värvilisi suitse ja langevarje. Mascleta algab aeglasema tempo ja vaiksemate paukudega. Finaalis aga tulistatakse tugevamaid pauke nii tihedalt kui võimalik. Päevase ilutulestiku liik kogub järjest enam populaarsust just päevase aja ürituste kaunistamisel ja avamiste ajal.