Fotograaf Margit Kurvits soovitab ilutulestikku pildistada järgmiselt:
Ilutulestiku pildistamisel peab arvestama tegelikult kahte aspekti:
kaamera peab olema kindlal alusel
kaader peab olema õigesti ajastatud
KINDEL ALUS APARAADILE
Kindla aluse ülesandeks on hoida aparaati kaadri toimumise ajal liikumatuna. Selleks on kõige kindlam viis kasutada tripoodi. See on mugav, hea kaasas kanda ja kergesti paigaldatav. Kuid ka nupule vajutamisega võid panna kaamera vibreerima, sellepärast kasuta distantspäästikut. Kui sul pole aga võimalust tripoodi kasutada, võid otsida ka mõne muu kindlama pinna mille vastu aparaati toetada. Selleks sobib näiteks auto, aed, post jne. Need ei ole küll kindlad, kuid parem ikka kui käes hoida. Kui sa aga asud paadis või mõnes muus liikuvas objektis, pole üldse mõtet pildistamisega vaeva näha.
KAADRI AJASTAMINE
Kõigepealt lastakse rakett õhku- seda on vaid kuulda. Seejärel see lõhkeb ja jääb järgi vaid värvide meri. Laskmisest lõhkemiseni võtab tavaliselt paar sekundit aega. Kaader peab olema piisavalt pikk et kogu lõhkemise protsess pildile jääks. Selleks peaks säriaeg olema kuskil sekundi ringis või isegi pikem. Pikk säriaeg on vajalik ka selleks, et film jõuaks tumedal taustal värve piisavalt jäädvustada. Silmale võivad värvid küll piisavalt heledad paista, kuid mitte filmi jaoks. Võid proovida ka kogu ilutulesikku pildile saada- võid saavutada vägeva efekti. Selleks peaks aga säriaeg olema 10, 15 või koguni 20 sekundit.
NÕUANDED:
Kaamera võiks asetseda vertikaalselt mitte horisontaalselt, kuna värvid on ikka ülespoole ja mitte väga laiali.
Kasuta normaalset või kergelt lainurkset objektiivi, siis jääb ka natuke tausta pildile mis muudab selle huvitavamaks.
Kuna öösel on taevas väga tume, kasuta suurt ava. Põhiline pole ju tume taevas, vaid heledad värvid. Kuid väga suure avaga võid ka kahju teha- põletad värvid üle. Et värvid oleksid piisavalt intensiivsed, kasuta avaauku 8, 11 või 16. Proovi mitmega!
Sobivad filmid on ISO 100, 200 ja 400, kuid mitte kiirem ega aeglasem. Kindlasti ei tohi kasutada välku.
Raketid on küll ilusad, kuid jäävad pildile kuidagi igavalt. Et pilti huvitavamaks muuta, katsu pildile veel midagi saada. Näiteks majad, autod, sild, inimesed jne.
Välku võid kasutada vaid juhul kui tahad teha pilti objektist ilutulestiku taustal, kuid seda tuleb ka nii teha, et välk ilutulestikku ei mõjutaks